Dneska frčí webináře

S webináři se v dnešní době doslova roztrhl pytel. Jsou jednoznačně v módě a to je dobře. Dozvíte se na nich všechno možné a troufám si říct, že i nemožné. Je to jedna z forem moderního vzdělávání, osvěty, marketingu a byznysu.

Webinářům fandím a některé občas sleduji. Jak to tak bývá, kvalita se značně liší. Teď vůbec nemám v úmyslu, vyjadřovat se k obsahům jednotlivých témat, na to nejsem dostatečně znalá.

Pozornost zaměřím pouze na řeč (mluvu) chcete-li na verbální projev. Mám na mysli komunikační zdatnost jednotlivých mluvčích. Mnozí jsou na tom opravdu výborně, je skutečně radost je poslouchat a také to opakovaně dělám.

ruce

 

A zrovna nedávno jsem sledovala webinář, na který jsem byla hodně zvědavá. Zaujalo mě téma a obsah sliboval spoustu zajímavých informací.

Téma ani obsah nezklamaly. Zato mluvčí ano. Jazyk byl sice pestrý a projev srozumitelný, ale těch slovních parazitů. Až se tajil dech a kroutily uši. Jediná věta nebyla ušetřena toho, aby v ní nezaznělo JAKOBY, EEEEE, TAKŽE, PROSTĚ nebo HMMM. Ani jedna věta se nestala výjimečnou a sice bez parazitů. Byla jsem doslova rozčarována, protože mluvčí se specializuje na práci s jazykem.

Co z toho plyne? Kvalitu webináře (a nejen webináře, ale třeba zkoušky, pohovoru, prezentace) dokáže hravě shodit i jeden neustále se opakující slovní parazit. Dojem nezachrání ani sebelepší téma, znalosti a promyšlený obsah.

Čtete dále

  • Ztráty Kdysi jsem chodila k báječnému panu doktorovi, který měl upovídanou sestřičku. Jednou mi říkala: „Já vůbec nechápu, jak mu ty pacientky rozumějí, sama se ho na všechno ptám třikrát, […]
  • Jinak Tě maj za vola!Jinak Tě maj za vola! Poštěstilo se mi být nechtěným svědkem jednoho rozhovoru (v hromadných prostředcích to jde celkem samo).Bavili se dva, podle mého soudu otec a dcera, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo. […]
  • Jak manažerka blekotala na téma komunikaceJak manažerka blekotala na téma komunikace Na jedné prestižní vysoké škole přednášela manažerka z poměrně známé poradenské společnosti. Tématem jejího vystoupení byla komunikace. Celý její výstup trval hodinu. Už po samotném […]