Dneska frčí webináře

S webináři se v dnešní době doslova roztrhl pytel. Jsou jednoznačně v módě a to je dobře. Dozvíte se na nich všechno možné a troufám si říct, že i nemožné. Je to jedna z forem moderního vzdělávání, osvěty, marketingu a byznysu.

Webinářům fandím a některé občas sleduji. Jak to tak bývá, kvalita se značně liší. Teď vůbec nemám v úmyslu, vyjadřovat se k obsahům jednotlivých témat, na to nejsem dostatečně znalá.

Pozornost zaměřím pouze na řeč (mluvu) chcete-li na verbální projev. Mám na mysli komunikační zdatnost jednotlivých mluvčích. Mnozí jsou na tom opravdu výborně, je skutečně radost je poslouchat a také to opakovaně dělám.

ruce

 

A zrovna nedávno jsem sledovala webinář, na který jsem byla hodně zvědavá. Zaujalo mě téma a obsah sliboval spoustu zajímavých informací.

Téma ani obsah nezklamaly. Zato mluvčí ano. Jazyk byl sice pestrý a projev srozumitelný, ale těch slovních parazitů. Až se tajil dech a kroutily uši. Jediná věta nebyla ušetřena toho, aby v ní nezaznělo JAKOBY, EEEEE, TAKŽE, PROSTĚ nebo HMMM. Ani jedna věta se nestala výjimečnou a sice bez parazitů. Byla jsem doslova rozčarována, protože mluvčí se specializuje na práci s jazykem.

Co z toho plyne? Kvalitu webináře (a nejen webináře, ale třeba zkoušky, pohovoru, prezentace) dokáže hravě shodit i jeden neustále se opakující slovní parazit. Dojem nezachrání ani sebelepší téma, znalosti a promyšlený obsah.

Čtete dále

  • Jak manažerka blekotala na téma komunikaceJak manažerka blekotala na téma komunikace Na jedné prestižní vysoké škole přednášela manažerka z poměrně známé poradenské společnosti. Tématem jejího vystoupení byla komunikace. Celý její výstup trval hodinu. Už po samotném […]
  • Líná huba, holé neštěstíLíná huba, holé neštěstí Nedávno jsem nechtěně vyslechla rozhovor v tramvaji. Muži sedícímu za mnou zazvonil mobil. Následovala rychlá komunikace. „Ahoj, jasně že to zvládnu, všechno bude, spolehni se“. […]
  • Všichni hezky ke zdiVšichni hezky ke zdi AudioverzeJedna má příbuzná navštěvuje semináře rétoriky na věhlasné univerzitě. Nedávno si posteskla, že se na rétoriku vážně dost těšila, ale představovala si ji úplně jinak.Chvíli […]