Vám se to lehko říká, jste zvyklá mluvit před lidmi

„Vám se to lehko říká, když jste zvyklá mluvit před lidmi, děláte to pořád.“ Slyším čas od času a vždycky mě to znovu překvapí.

Víte proč? Protože v tom to není. Vím o bezpočtu lidí, kteří mluví před lidmi den co den a stejně to nestojí za nic. Ve finále se mnou v tomto ohledu souhlasí i ti, kteří na mě vyrukují s oním úžasným argumentem – Vám se to lehko říká.

Tak v čem to vlastně je? Podívejte se na dva příklady z dob mého studia. V paměti mi utkvěly dva druhy přednášejících.

První jsou ti, kteří byli něčím jiní, nějak odlišní, výjimeční. Mluvili s nadšením, zaujetím, zajímavě. Dokázali nás rozesmát, nadchnout nebo přivést k zamyšlení.

A pak byli ti druzí. Naprosto jasně se mi vybavuje jeden přednášející. Stál u řečnického pultíku. Stál tam jako prkno. Jediným jeho pohybem bylo otáčení stránek skript, ze kterých četl. Četl to, co sám napsal. Četl monotónně, bez zájmu a zaujetí, bez jiskry v oku. Děs-běs! Celkově jsem tento masochistický zážitek absolvovala dvakrát, na víc jsem zkrátka neměla. A byla nás většina. Myslím, že koncem semestru byla posluchárna téměř prázdná.

třída

Co z toho plyne?

  • Pokud chcete nebo musíte mluvit před lidmi, připravte se na to. Ale pozor, tím nemyslím, že napíšete 50 slidů nebo vymezíte 50 stran textu a pak je přečtete. Na to by posluchači stačili i bez Vás, číst umí stoprocentně všichni. A jestli to tak chcete dělat, jednoduše jim text pošlete a vzájemně se nezdržujte.
  • Chcete-li zaujmout, je třeba, abyste zapůsobili nejen svým proslovem, ale také řečí těla.
  • Mluvte tak, aby Vás slyšeli úplně všichni. Jestli si špitáte pouze s těmi, kteří jsou blízko, zaznamenáte zřejmě diskusi ostatních posluchačů na zcela jiné téma nebo dokonce, světe div se, uvidíte jejich odchod.
  • Pracujte s hlasem a vyhněte se monotónnosti.
  • Připravte si zajímavosti ze života, ze zkušenosti, přečtěte nebo vyprávějte příběhy. Jednoduše bavte posluchače. Bavte je, protože když budou zabavení, budou spokojení.
  • A poslední důležitý bod – mějte jiskru v oku.

Čtete dále

  • Jak poznáte, že se vaši posluchači nudí?Jak poznáte, že se vaši posluchači nudí?  Já už tomu vůbec nerozumím, líp to připravit ani nešlo. Téma vyčerpané úplně do detailu, nic nechybělo. Posluchači dostali spoustu materiálů, tabulek, podkladů, víc se toho […]
  • Jak manažerka blekotala na téma komunikaceJak manažerka blekotala na téma komunikace Na jedné prestižní vysoké škole přednášela manažerka z poměrně známé poradenské společnosti. Tématem jejího vystoupení byla komunikace. Celý její výstup trval hodinu. Už po samotném […]
  • Já před lidmi mluvit nemůžuJá před lidmi mluvit nemůžu Zrovna o víkendu jsem tohle zase slyšela. Byla jsem jako posluchačka na jednom semináři, kde jsem také měla kratičké vystoupení jako příspěvek.Druhý den za mnou přišla jedna účastnice a […]