Dobrej

„Dobrej.“

Slyšíme to dnes a denně. Dobrej nás provází téměř pořád – neřád.
Dobrej co? Třeba dobrej sejra, kus flákoty nebo čehokoli jiného. Dobrej film, zápas, a ať jsme světoví třeba song…

Jenomže, to na mysli nemám. Určitě už tušíte sami. Jedná se o dobrý den. A záhada je vyřešena.

Kde se vzal, tu se vzal, jednoho dne se objevil dobrej a dnes je mezi námi. Rozlézá se a roztahuje skoro všude. Je to hotový uzurpátor (uchvatitel, samozvanec).

Kam se poděl starý známý dobrý den? Ustoupil snad dobrovolně tomu neřádovi, co si říká dobrej?

Nebo je to reakce na dnešní uspěchanou dobu? Všechno je přeci tak rychlé, uspěchané a zadýchané. A tak byl v rámci zrychlování a nedostatku času, dechu či energie useknut a znetvořen dobrý den?

pozdrav

Samozřejmě, že již před patvarem dobrej existovaly i jiné zkomoleniny. Tak třeba brej den. Tady zůstal zachován aspoň ten den, o který přece v první řadě jde.

Navrhovala bych říkat třeba DD. Zkrátka použít zkratku, to dneska frčí. Něco jako iniciály. A takové iniciály DD zní docela důstojně.

Ještě na základce jsme šly s kamarádkou po ulici. „Dávej bacha a poslouchej, pozdravíme támhletu ženskou.“ „Dýdán“ zněla odpověď. Chechtaly jsme se jako blázni a potom jí samozřejmě zdravily pořád.

Ale i tak dobrý den vždycky vyhrál a u mě vítězí dodnes.

Proto všem ze srdce přeji neošizený a krásný dobrý den.
…a dejte si třeba dobrej čaj nebo…

Pokud jste na zkratky, tak DD.

Čtete dále

  • Ztráty Kdysi jsem chodila k báječnému panu doktorovi, který měl upovídanou sestřičku. Jednou mi říkala: „Já vůbec nechápu, jak mu ty pacientky rozumějí, sama se ho na všechno ptám třikrát, […]
  • Vám se to lehko říká, jste zvyklá mluvit před lidmiVám se to lehko říká, jste zvyklá mluvit před lidmi "Vám se to lehko říká, když jste zvyklá mluvit před lidmi, děláte to pořád." Slyším čas od času a vždycky mě to znovu překvapí.Víte proč? Protože v tom to není. Vím o bezpočtu lidí, […]
  • Všichni hezky ke zdiVšichni hezky ke zdi AudioverzeJedna má příbuzná navštěvuje semináře rétoriky na věhlasné univerzitě. Nedávno si posteskla, že se na rétoriku vážně dost těšila, ale představovala si ji úplně jinak.Chvíli […]