Vykomunikujte to, pak to bude pecka!

coffee-926759_1280

Nedávno jsem jela vlakem, ve kterém cestovala jistá dáma. Brala to zřejmě tak, že využije čas telefonováním. Všichni cestující, ať chtěli nebo nechtěli, byli tedy v obraze a věděli přesně, co všechno a s kým vykomunikovala. Zaujalo mě to. Zjistila jsem,
že jiné slovo nepoužívá – jedině odvozeniny slova komunikovat.

Stejná situace se opakovala o pár dní později v tramvaji. To byl zase mladý elegán v šedomodrém obleku, kterému to vážně seklo. Jako první mě na něm zaujaly křiklavě červené ponožky a kravata. Ovšem jen do té doby, než začal telefonovat.
Hned na začátku hovoru oznámil, že okamžitě všechno vykomunikuje. V zápětí volal někomu dalšímu, aby mu sdělil, že už s někým komunikoval.

A teď přijde to hlavní. Při rozloučení neslíbil, že daný problém vyřeší po telefonu. Místo toho řekl, že danou věc bude okamžitě telefonicky komunikovat.

Všimli jste si toho taky? Dneska všichni komunikují. Zřejmě to asi zní víc na úrovni (přesněji řečeno, pravděpodobně si to myslí ten, kdo takhle mluví). Když někdo něco jenom řekne, nevypadá tak důležitě, jako když něco vykomunikuje. Nepřipouštím variantu malé slovní zásoby.

A tak se to kolem nás komunikací jen hemží. A to doslova. No a ta různorodá slova, co můžeme slyšet, až uši (nikoli oči) přecházejí.

Vykomunikovat něco, už je docela normální a běžné, ale co teprve skomunikovat, dokomunikovat, prokomunikovat, odkomunikovat a jenom komunikovat. Můžeme si zkrátka a dobře báječně zakomunikovat a to buď osobně nebo po telefonu.

Jojo, doby, kdy se něco normálně projednalo, probralo nebo prodiskutovalo potom dojednalo, klidně i domluvilo nebo dohodlo, vše se na konci sdělilo nebo docela normálně a prachobyčejně řeklo, jsou asi ty tam.

Tak, vážení, jestli chcete jít s dobou, berte to tak, že jít si s někým popovídat, pokecat a poklábosit dneska nefrčí. Hledáte vhodnější slovo? Jednoznačně pokomunikovat!

Takže, až půjdete s někým příště na kafe, tak si pořádně pokomunikujte. A pozor, ať se neukomunikujete.

Čtete dále

  • Jinak Tě maj za vola!Jinak Tě maj za vola! Poštěstilo se mi být nechtěným svědkem jednoho rozhovoru (v hromadných prostředcích to jde celkem samo).Bavili se dva, podle mého soudu otec a dcera, ale kdo ví, jak to doopravdy bylo. […]
  • Všichni hezky ke zdiVšichni hezky ke zdi AudioverzeJedna má příbuzná navštěvuje semináře rétoriky na věhlasné univerzitě. Nedávno si posteskla, že se na rétoriku vážně dost těšila, ale představovala si ji úplně jinak.Chvíli […]
  • Jak manažerka blekotala na téma komunikaceJak manažerka blekotala na téma komunikace Na jedné prestižní vysoké škole přednášela manažerka z poměrně známé poradenské společnosti. Tématem jejího vystoupení byla komunikace. Celý její výstup trval hodinu. Už po samotném […]